09.11.2016

Gençlere sporcu kimliği kazandırma felsefesiyle çalışmalarını sürdüren Artistik Cimnastik Milli takım antrenörlerinden Yılmaz Göktekin, dünya çapında sporcular yetiştirdiklerini söyledi...
Artistik Cimnastik Milli takım antrenörlerinden olan ve aynı zamanda Şavkar Cimnastik Spor Kulübü'nde antrenörlük görevinde bulunan Yılmaz Göktekin, 1993 yılında Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu'na girmesinin ardından antrenörlük hayatına başladı. Göktekin, 1996-97 sezonu itibariyle de sporcularıyla birlikte bugüne kadar yapılan müsabakalarda yer almaya devam ediyor. Göktekin, “Biz burada çocuklara, sporcu kimliği kazandırıyoruz” derken, Altyapının sporun her alanında olduğu gibi cimnastik branşında da büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Genç antrenör, “Eğer altyapınız güçlü ve planlı olmazsa belirli bir dönemden sonra performans sporcularınız bu sporu bıraktığında en başa dönmüş olursunuz. Bu yüzden altyapıya büyük önem veriyoruz. Zamanında sporcum olarak birlikte çalıştığım insanlar şuanda sporu bıraktılar ve benim antrenör ekibimde sporcular yetiştiriyorlar. Bu şekilde süreklilik sağlayabiliyoruz” dedi. Eğitmenlerin sporcularına örnek olması gerektiğini belirten Göktekin, “Gençlerle çalışmak sizi genç tutuyor. Sporcunun kötü alışkanlığı da olmaz. Bu nedenle hayatımıza da olumlu manada yansıyor. Sporcularımıza örnek olmalıyız” dedi.

 

DÜNYA ÇAPINDA SPORCULARIMIZ VAR”

Dünya çapında 3 tane sporcuya sahip olduklarını ifade eden başarılı antrenör, “Avrupa şampiyonalarında madalya kazanan, dünya kupalarında madalya kazanan 3 tane sporcumuz var. Hergün çift antrenman yapıyoruz. Sporcularımızın, Ege Üniversitesi'nde aynı zamanda öğrenim hayatları da devam ediyor. Hem spor hem eğitim aynı anda gidiyor” dedi. Milli takım düzeyindeki sporcuların devletten belirli bir burs desteği aldığını belirten Göktekin, “Sporcularımız, derslerinde başarılı oldukları sürece üniversite yaşamları boyunca burs desteği alıyorlar. Bu da azımsanmayacak bir rakam. Aynı zamanda Şavkar Cimnastik Spor Kulübü'nünde sporcuları oldukları için oradan da bir destek alıyorlar. Bunlar sporculara büyük bir teşvik de oluyor” diye konuştu. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) denilen projeden de bahseden genç çalıştırıcı, “Bu projede yer almak için sporcuların belirli bir performans ve başarı kriterine sahip olması gerekiyor. Sporcular, müsabakalarda elde ettikleri dereceler sonucunda TOHM kapsamına giriyorlar” derken, “Bu projede ciddi bir çalışmanın sonucunda olimpiyat hedefiyle hazırlanan sporcular yetişiyor” dedi.

SPORCULARIMIZI ÖZENLE SEÇİYORUZ”

Sporcu seçerken özenli ve dikkatli olduklarından söz eden antrenör Göktekin, “Cimnastik için ideal olan çocuğu, yeteneklerine göre seçiyoruz. Bunu da antrenmanlarda gözlemliyoruz. Sporcu olunmaz, sporcu doğulur. Parıldayan gözler, korkusuz olması, ince ve minyon tipli olması, uzun bacaklı olması gibi ilk bakışta dikkat ettiğimiz bazı kriterler var. Bu tarz yapıya sahip çocuklar daha yetenekli olabiliyor. Aile yapısı, genetik olarak ailesinin yapısı, boyu kilosu da tabi ki gözlem aşamasında dikkat ettiğimiz hususlar arasında yer alıyor. Başarılı çalıştırıcı, “Küçük yaşta spora başlamanın temeli cimnastik olmalı. Sporcunun koordinasyon yeteneklerini geliştirmesi açısından bu spor çok önemli. Esneklik, denge, kas koordinasyonu, sürat, çabukluk gibi özellikleri geliştirmesi açısından bütün sporların temelinde cimnastik görülmelidir. Bu özellikleri kuvvetli olan çocukların diğer branşlara da yönelmesi halinde başarılı olma şansları artar” görüşünü belirtti.

Batıkhan Buğutay BENLİ

AdresGezgini: Google Ads Premier Partner. Internette Reklam Vermek için 444.0.964
img